Archives for 7 Feb,2016

You are browsing the site archives by date.

ALLIANCE

Φορέας χρηματοδότησης: H2020-TWINN-2015
Διάρκεια: 36 μήνες (1/1/2016-31/12/2018)
Προϋπολογισμός: 996.306,25 €
Ιστοσελίδα: http://alliance-project.eu

To Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας με το Εργαστήριο Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (TTLog) του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών, συμμετέχει στο Πρόγραμμα Αδελφοποίησης ALLIANCE (Ενισχύοντας την αριστεία και την καινοτομία σε βιώσιμους κόμβους μεταφορών), το οποίο θα χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για τα επόμενα 3 χρόνια, ξεκινώντας τον Ιανουάριο του 2016.

Το πεδίο δράσης του προγράμματος είναι η δυνατότητα τόνωσης και ενίσχυσης της επιστημονικής και τεχνολογικής ικανότητας της Λετονίας και η ανύψωση του ερευνητικού προφίλ του προσωπικού και του Ινστιτούτου Μεταφορών και Τηλεπικοινωνιών (ΤΤΙ), με την παροχή γνώσεων στον τομέα των ευφυών δικτύων διασύνδεσης βιώσιμων μεταφορών. Αυτή η μετάδοση γνώσεων θα θέσει τα θεμέλια για μία κοινή αντίληψη των κύριων συνιστωσών που επηρεάζουν τις βιώσιμες διατροπικές μεταφορές και θα στηρίξει την επιλογή και διαχείριση των βέλτιστων και πιο εφαρμόσιμων λύσεων για τους κόμβους μεταφορών. Θα διευκολύνει, επίσης, τη συνεργασία των φορέων και την ανάπτυξη στενής σύνδεσης μεταξύ της εκπαίδευσης, της έρευνας και της βιομηχανίας.

Το ALLIANCE στοχεύει στην ανάπτυξη της προηγμένης έρευνας και στη σύσταση ανώτατης εκπαίδευσης σε θέματα μεταφορών στη Λετονία, διασυνδέοντας το Ινστιτούτο Μεταφορών και Τηλεπικοινωνιών με δύο διεθνώς αναγνωρισμένους ερευνητικούς φορείς – το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (ΠΘ) και το Fraunhofer Ινστιτούτο Λειτουργίας και Αυτοματισμού (IFF). Η στενή συνεργασία των ΤΤΙ με το ΠΘ και το IFF θα συμβάλει στην επίτευξη των στόχων μέσω των ακόλουθων δραστηριοτήτων:

• Διοργάνωση σεμιναρίων για νέους ερευνητές.
  • Διοργάνωση ημερίδων.
  • Διοργάνωση θερινών σχολείων για τους εκπαιδευτές και νέους ερευνητές.
  • Ανάπτυξη εκπαιδευτικού προγράμματος για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές.
  • Ανάπτυξη προγράμματος κατάρτισης για τους εκπαιδευτές και τους επαγγελματίες.
  • Παροχή υποτροφιών για συμμετοχή ως συγγραφείς σε συνέδρια με αξιολόγηση εργασιών.
  • Διευκόλυνση των βραχυπρόθεσμων ανταλλαγών προσωπικού (STSEs) με στόχο τη διεθνή συνεργασία, κυρίως στις δημοσιεύσεις.
  • Δημιουργία μιας στρατηγικής καθοδήγησης για την προετοιμασία επιστημονικών δημοσιεύσεων.
  • Δημιουργία ενός εκπαιδευτικού φόρουμ ως διαδικτυακό εργαλείο για την εξ΄ αποστάσεως μάθηση και την ανταλλαγή γνώσεων.

Για περισσότερες πληροφορίες για το ALLIANCE, παρακαλώ επικοινωνήστε με την επιστημονική υπεύθυνη του έργου από την πλευρά του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

Ευτυχία Ναθαναήλ

Αν. Καθηγήτρια Παν/μιου Θεσσαλίας

Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών

Εργαστήριο Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας – TTLog

Τηλ.: 2421074164, 2421074158

Email: enath@uth.gr

ή επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση http://alliance-project.eu/.