Πρόσκληση για δημιουργία δικτύου εθελοντών / εθελοντριών

Πρόσκληση για δημιουργία δικτύου εθελοντών / εθελοντριών

Κατεβάστε την πρόσκληση ως pdf εδώ

Το Εργαστήριο Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (TTLog), του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, διοργανώνει το 4ο Συνέδριο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (4th Conference on Sustainable Urban Mobility) – CSUM2018 που θα πραγματοποιηθεί στο «THE SKIATHOS PALACE HOTEL» της Σκιάθου στις 24 & 25 Μαΐου 2018.

Ο κύριος θεματικός άξονας του CSUM2018 είναι: “Data analytics: Paving the way to sustainable urban mobility”.

Βασικός σκοπός του Συνεδρίου είναι η διάχυση της γνώσης και η ανταλλαγή καλών πρακτικών μεταξύ των μελών της ερευνητικής και επαγγελματικής κοινότητας στον τομέα των αστικών μεταφορών.

Κομβικό σημείο στην επιτυχή διοργάνωση του Συνεδρίου αποτελεί η συμμετοχή εθελοντών που θα συμβάλλουν στην ομαλή διεξαγωγή του συνεδρίου, επομένως, η  Οργανωτική Επιτροπή του CSUM2018 προσκαλεί φοιτητές/τριες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας να συμμετάσχουν ως εθελοντές. Κύρια αντικείμενα απασχόλησης των εθελοντών είναι η εγγραφή των συνέδρων, ο έλεγχος και η τεχνική υποστήριξη των αιθουσών, η λήψη φωτογραφιών κατά τη διάρκεια των παρουσιάσεων, η παροχή πληροφοριών και βοήθειας στους συνέδρους στους χώρους του συνεδρίου και άλλα.

Κριτήρια επιλογής των εθελοντών/ντριών είναι η επάρκεια γνώσης της αγγλικής γλώσσας και η διαθεσιμότητά τους από 23/5/2018 έως 25/5/2018. Θα δοθεί προτεραιότητα βάσει της ημερομηνίας εκδήλωσης ενδιαφέροντος από τους φοιτητές / φοιτήτριες. Οι εθελοντές θα κληθούν να παρευρεθούν σε 1-2 συντονιστικές συναντήσεις τον Μάιο του 2018 (πριν την έναρξη του συνεδρίου), σε ημερομηνίες που θα κοινοποιηθούν εγκαίρως στα άτομα που θα επιλεγούν.

Οφέλη συμμετοχής ως εθελοντής / εθελόντρια

Τα άτομα που θα συστήσουν το δίκτυο των εθελοντών θα εγγραφούν στο συνέδριο χωρίς οικονομική επιβάρυνση, θα παρακολουθήσουν επιστημονικές παρουσιάσεις, θα πάρουν το υλικό του συνεδρίου, θα αποκτήσουν εμπειρία πάνω σε θέματα οργάνωσης και διεξαγωγής ενός διεθνούς συνεδρίου, θα συμμετέχουν στα διαλείμματα για καφέ και φαγητό όπως και στο gala dinner που θα λάβει χώρα το βράδυ της Πέμπτης (24/5), και θα έχουν την ευκαιρία να αλληλοεπιδράσουν με διακεκριμένους ερευνητές στον χώρο των μεταφορών. Στη λήξη του συνεδρίου, θα τους δοθεί βεβαίωση συμμετοχής προς εμπλουτισμό του βιογραφικού τους.

Εκδήλωση ενδιαφέροντος ως εθελοντές

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές / φοιτήτριες θα πρέπει να στείλουν e-mail στο infocsum@civ.uth.gr με το όνομά τους και τα στοιχεία επικοινωνίας τους.

Σας ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων και αναμένουμε τη θετική ανταπόκρισή σας, καθώς η συνεισφορά σας είναι σημαντική και πολύτιμη για την επιτυχή διοργάνωση του συνεδρίου.

Για περισσότερες πληροφορίες και νέα όσον αφορά στο πρόγραμμα και στις δραστηριότητες του Συνεδρίου, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα http://www.csum.civ.uth.gr/.

Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου