Central Hackathon

Στις 11-13 Μαϊου 2018, ο κος Ιωάννης Καρακικές, μέλος του Εργαστηρίου Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (TTLog) και υποψήφιος διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, και ο κος Νικόλαος Ροζής φοιτητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συμμετείχαν στο Central Hackathon, μια πρωτοβουλία της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας στην κατεύθυνση επίτευξης βιώσιμης ανάπτυξης. Ο τριήμερος διαγωνισμός επιχειρηματικότητας και καινοτομίας που πραγματοποιήθηκε στην πόλη της Λαμίας είχε ως στόχο την ανάπτυξη πιλοτικών εφαρμογών και υπηρεσιών (apps & web solutions) στις θεματικές περιοχές:

• e-GOV
  • Έξυπνες πόλεις
  • Τουρισμός
  • Περιβάλλον
  • Αγροδιατροφή.

Μετά από ένα δημιουργικό τριήμερο με workshops στο βιοκλιματικό κτίριο της ΔΕΥΑ Λαμίας και με την βοήθεια των μεντόρων, η ομάδα CenSensus κατάφερε να αποσπάσει την τρίτη θέση και το χρηματικό έπαθλο των 1000 ευρώ παρουσιάζοντας την ιδέα της για μία καινοτόμα πλατφόρμα δομημένης διαβούλευσης.

IMG-1569

1

Περισσότερες πληροφορίες για την διοργάνωση θα βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του Central Hackathon.