Tρίτη 05/09/2017, Βόλος

Επιτυχής πραγματοποίηση του 1ου Θερινού Σχολείου «Πρόγραμμα Βιώσιμων Κόμβων Μεταφορών (Sustainable Transport Interchanges ProgramSTIP), Μέρος Ι: Εμπορευματικές μεταφορές» στη Ρίγα, Λετονία

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 16-22 Ιουλίου 2017 το 1ο θερινό σχολείο με τίτλο «Πρόγραμμα Βιώσιμων Κόμβων Μεταφορών – Μέρος Ι: Εμπορευματικές μεταφορές» στη Ρίγα της Λετονίας. Το Σχολείο διοργανώθηκε από το Ινστιτούτο Μεταφορών και Τηλεπικοινωνιών (TTI), το Εργαστήριο Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης της Εφοδιαστικής Αλυσίδας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (TTLog) και του Fraunhofer Ινστιτούτου Λειτουργίας και Αυτοματισμού (IFF). Συνολικά συμμετείχαν 25 νέοι ερευνητές από τη Λετονία, τη Λιθουανία, την Ελλάδα και τη Γερμανία.

Το σχολείο υλοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του TTI και αφορούσε επιλεγμένα μαθήματα με αντικείμενο τις εμπορευματικές μεταφορές:

• Μεθοδολογία της έρευνας και ομαδική εργασία
  • Η ευρωπαϊκή πολιτική στις συνδυασμένες εμπορευματικές μεταφορές
  • Δημιουργία επιχειρηματικών μοντέλων στις συνδυασμένες εμπορευματικές μεταφορές
  • Βιώσιμη ανάπτυξη και σχεδιασμός μεταφορών
  • Λειτουργία και διαχείριση συστημάτων συνδυασμένων μεταφορών
  • Βελτιστοποίηση συστημάτων συνδυασμένων μεταφορών
  • Συστήματα πληροφοριών για συνδυασμένες εμπορευματικές μεταφορές
  • Σχεδιασμός κόμβων εμπορευματικών μεταφορών
  • Έξυπνες τεχνολογίες για αποτελεσματική διαχείριση της εφοδιαστικής αλυσίδας
  • Μεθοδολογίες λήψης αποφάσεων
  • Μέθοδοι συλλογής δεδομένων.

Επιπλέον, οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το εμπορικό λιμάνι της Ρίγας, να παρακολουθήσουν δύο διαλέξεις από τον κο Graham Ellis (ΗΒ) “Τερματικοί σταθμοί εμπορευματικών μεταφορών – αντιμετωπίζοντας τις προκλήσεις, μια πραγματική προοπτική» και τον Δρ. Jens Klauenberg «Τωρινές και μελλοντικές τάσεις στις εμπορευματικές μεταφορές» και να σχηματίσουν ομάδες συνεργασίας για την ολοκλήρωση της ομαδικής εργασίας.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο, παρακαλούμε επικοινωνήστε με:

Συντονιστής έργου:

Τηλ: +37167100544
Email: Jackiva.I@tsi.lv

Υπεύθυνοι διάχυσης έργου:

Τηλ: +302421074164, +302421074158
Email: enath@uth.gr, giadamos@civ.uth.gr

Ή επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: www.alliance-project.eu