Τρίτη 24/07/2018, Βόλος

Επιτυχής πραγματοποίηση του 2ου Θερινού Σχολείου στη Ρίγα της Λετονίας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 1-7 Ιουλίου 2018, το 2ο Θερινό Σχολείο με τίτλο «Sustainable Transport Interchanges Program (STIP) – Part II: Public Transport Systems: from research to decision making» στη Ρίγα της Λετονίας. Το Σχολείο διοργανώθηκε από το Transport and Telecommunication Institute (TTI), το Εργαστήριο Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης της Εφοδιαστικής Αλυσίδας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (TTLog) και το Fraunhofer Institute for Factory Operation and Automation (IFF). Συνολικά συμμετείχαν 25 νέοι ερευνητές από τη Λετονία, την Ελλάδα και τη Γερμανία.

To Σχολείο άνοιξε η εκπρόσωπος του Υπουργείου Μεταφορών της Λετονίας κα Inta Rozenšteina (Αναπληρώτρια Διευθύντρια στο Τμήμα Οικονομικών), η Πρόεδρος του Συμβουλίου JSC “Riga International Coach Terminal” Δρ. Vaira Gromule και η Αντιπρύτανης του TTI για θέματα επιστήμης και ανάπτυξης και συντονίστρια του έργου ALLIANCE Prof. Irina Jackiva (Yatskiv).

Τρεις προσκεκλημένοι καθηγητές πραγματοποίησαν τις εξής παρουσιάσεις στον τομέα του σχεδιασμού και της ανάλυσης των συστημάτων αστικών μεταφορών:

• Mr. Javier Aldecoa Martínez-Conde, (Consorcio Regional de Transportes de Madrid), Τίτλος παρουσίασης: “Integration of sustainable transport modes in urban modal hubs”
  • Prof. Maria Eugenia Lopez Lambas (TRANSyT, Universidad Politécnica de Madrid, Spain), Τίτλος παρουσίασης: “Urban interchanges design: are we missing something?”
  • PhD Tamara Djukic (Senior senior research engineer at Aimsun, Barcelona, Spain), Τίτλος παρουσίασης: “Data as a service for better mobility planning, monitoring and organization”.

Τέλος, οι νέοι ερευνητές που συμμετείχαν στο Σχολείο είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν και να ενημερωθούν σχετικά με τη λειτουργία και την οργάνωση των εξής σταθμών της Ρίγας: Riga’s Railway Central Station, Riga International Coach Terminal, Riga International Airport and Riga Passenger Port Terminal.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο επικοινωνήστε με:

Project coordinator: Υπεύθυνοι διάχυσης των αποτελεσμάτων του έργου:
Irina Yatskiv (Jackiva)

Riga, Latvia

Tel: +37167100544

Email: Jackiva.I@tsi.lv

Ευτυχία Ναθαναήλ, Γιάννης Αδάμος Traffic, Εργαστήριο Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (TTLog) Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τηλ: +302421074164, +302421074158

Email: enath@uth.gr, giadamos@civ.uth.gr

ή επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: http://alliance-project.eu/