Ευρωπαϊκή Δράση COST TU1305: Short Term Scientific Mission (STSM)

Ευρωπαϊκή Δράση COST TU1305: Short Term Scientific Mission (STSM)

Στις 17-23 Σεπτεμβρίου 2017, ο κος Ιωάννης Καρακικές, μέλος του Εργαστηρίου Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (TTLog) και υποψήφιος διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, διενήργησε μία επιστημονική επίσκεψη μικρής διάρκειας (STSM) υπό την επίβλεψη του Dr. Mihails Savrasovs του Transport and Telecommunication Institute (TTI) στη Ρίγα της Λετονίας. Το θέμα του STSM ήταν “How travelers’ behavior affects urban freight distribution”.

Ορισμένες από τις ενέργειες που έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια του STSM είναι οι εξής:

• Ενημέρωση του Dr. Savrasovs για τα ευρήματα προηγούμενων εργασιών του κου Καρακικέ Ιωάννη για την προσομοίωση και την εκτίμηση των επιπτώσεων
  • Ανασκόπηση ICT platforms
  • Σχεδιασμός μοντέλου για αστικές εμπορευματικές μεταφορές με χρήση του λογισμικού AnyLogic
  • Εξέταση διάφορων σεναρίων στο αναπτυγμένο μοντέλο για την εξέταση διαφορετικών συμπεριφορών ταξιδιού
  • Ανάλυση της σχέσης μεταξύ συμπεριφοράς ταξιδιού και έξυπνων λύσεων για την αποτελεσματική διαχείριση της εφοδιαστικής αλυσίδας, ως στοιχείων συστημάτων αστικών μεταφορών.