Εκπαιδευτικό σεμινάριο στο πλαίσιο του διατμηματικού μεταπτυχιακού προγράμματος του πανεπιστημίου Θεσσαλίας “ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΡΓΩΝ, ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ” και συμμετοχή των εταίρων του έργου ALLIANCE στο 3ο Συνέδριο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Στο πλαίσιο του έργου ALLIANCE και πριν την έναρξη του 3ου Συνεδρίου Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας, διοργανώνεται το εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο: «Αστικός και Κυκλοφοριακός σχεδιασμός» στις 24 & 25 Μαΐου, 2016, στον Βόλο.
Το εκπαιδευτικό σεμινάριο αφορά έναν αριθμό επιλεγμένων μαθημάτων του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με τίτλο “ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΡΓΩΝ, ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ”, ενώ θα δοθούν δύο ακόμα διαλέξεις από τους ειδικούς της Fraunhofer. Επίσης, θα πραγματοποιηθεί περιήγηση σε επιλεγμένα εργαστήρια της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Παράλληλα με το διήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο, θα πραγματοποιηθεί η 2η συνάντηση των εταίρων της κοινοπραξίας του ALLIANCE.
Στο τέλος της εβδομάδας, στις 26 και 27 Μαΐου 2016, διοργανώνεται to 3ο συνέδριο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το Εργαστήριο “Κυκλοφορίας, Μεταφορών & Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας – TTLog” στο Βόλο, με την υποστήριξη της Παγκόσμιας Ακαδημίας Επιστημών, Μηχανικής και Τεχνολογίας – WASET, την Ευρωπαϊκή Συνεργασία στην Επιστήμη και την Τεχνολογία – COST TU1305 και του έργου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής NOVELOG (New Cooperative Business Models and Guidance for Sustainable City Logistics). Το θέμα του φετινού συνεδρίου είναι: «Η ανθρωποκεντρική προσέγγιση στο σχεδιασμό της αστικής κινητικότητας». Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το συνέδριο, παρακαλούμε επισκεφτείτε την παρακάτω ιστοσελίδα : http://csum.civ.uth.gr/.

Οι εταίροι του έργου ALLIANCE θα συμμετάσχουν στο συνέδριο και οι επιστημονικές εργασίες τους θα συμπεριληφθούν στα πρακτικά του Συνεδρίου, τα οποία θα δημοσιευθούν σε ειδική έκδοση της Transportation Research Procedia of Elsevier (indexed in Scopus).

Βρείτε το πλήρες κείμενο εδώ.